Site icon Upokojen.si

Svetovni dan sladoleda

Vsako tretjo nedeljo v juliju praznujejo ljubitelji sladoleda. Svetovni dan sladoleda prihaja iz ZDA; predsednik Ronald Reagan je bil tisti, ki je julij razglasil za nacionalni mesec sladoleda, tretjo nedeljo v juliju pa za nacionalni dan sladoleda. To se je zgodilo leta 1984, seveda pa se je svetovni dan sladoleda potem kar hitro razširil tudi zunaj ZDA. Zakaj pa ne – vsi namreč obožujemo sladoled in si želimo praznovati ta dan, ki mu je posvečen.

Četudi si dandanes življenja brez sladoleda sploh ne moremo več predstavljati, pa stvari niso bile vedno tako mrzlo sladke. Evropa je do svoje prve kepice sladoleda prišla šele, ko se je italijanski pomorščak Marco Polo vrnil z Daljnega vzhoda z receptom za to čudovito sladico; tedaj je bila sicer najbolj podobna današnjemu sorbetu.

Evropa je torej takrat prvič okusila sladoled, ki se je kmalu razširil po celi stari celini, kmalu pa je našel tudi svojo pot čez ocean. Tudi v Ameriki je sladoled kaj hitro postal priljubljen – in tako je še danes, sodeč po količinah sladoleda, ki tam izginejo vsako leto.

Slika, kako premožni jedo sladoled iz leta 1801

Pa še nekaj podatkov, ki jih je zbral SURS.

V Sloveniji sta dve naselji Planica (v občinah Kranj in Rače – Fram), kjer je 1. 1. 2020 živelo 167 oseb. Omeniti velja še Otočec (z 849 prebivalci) in Piran (s 4.676 prebivalci).

Zanimivosti o sladoledu:

Exit mobile version