Oldi, ko ideja postane za marsikoga rešitev
Pride dan. Vsi nimajo te sreče, da bi noge do konca življenja sodelovale z možgani in telesom. Pride dan, ko se marsikomu zgodi, da sam ne more več povsod. Starost je resda lepa. A lahko je, če vmes poseže bolezen, tudi drugačna. Precej drugačna. In samotna.

Babica Alojza Verbovška je bila zelo aktivna ženska. Vedno na nogah, vedno pripravljena pomagati, delati, se razdajati. Bila je prva policistka v nekdanji skupni državi, kot kriminalistka je ustanovila in vodila oddelek za ženske probleme (nasilje in prostitucija) ter Ljubljansko policijsko upravo. Rada je potovala, organizirala izlete. Po njenem 90. letu pa se je pri padcu poškodovala.
Ostala je v postelji. Štiri stene pa so bile vse, kar je dnevno lahko opazovala. Družina jo je obiskovala, ji pripovedovala, kaj se dogaja zunaj. A to je bilo seveda premalo. Babica in prababica je še vedno bila le v sobi, medtem ko so nekateri sostanovalci lahko uživali zunaj na sončnih žarkih, na svežem zraku in opazovali življenje v okolici doma starostnikov.

In nato je padla ideja! In nastal je Oldi
Kaj ko bi takšnim kot je babica in prababica pomagali, jih odpeljali na sonce, na zrak? Klemen (sin) in Alojz (oče) sta idejo o posebnem vozičku v resničnost pretopila v letu 2017, v generatorju idej in v skupnih prostorih v Domžalah, ki so namenjeni prav dobrim idejam in prebojem. In Slavko ter Klemen sta ta preboj naredila. Če je imel oče Alojz idejo, kako z vozičkom obiskati naravo, je sin Klemen le izkoristil to, kar se je naučil, torej kako iz ideje narediti poslovni načrt in startup. Gre za družinski projekt, saj marketing čaka na energijo in ideje mlajšega brata Nejca. Klemen je sicer industrijski oblikovalec, podjetnik, ki je delal na oblikovanju svetovno znanih projektov. (Greenline yachts, Ferreti, Bavaria, Adira Mobil, Petrol…) In tako je Klemen očetovo idejo popeljal do prvega prototipa. Bila sta ena od zmagovalcev podjetniško obrtnega združenja Domžale.

Oldi je danes testiran voziček, ki je namenjen vsem ljudem, ki so obležali bodisi zaradi bolezni, hude poškodbe ali starosti. Oldi je torej kot nekakšna postelja na kolesih, s katero greš lahko ven na sonce, zrak, v naravo pod krošnje dreves ali pa ob mestni vrvež. Nobena ovira za Oldi ni nepremagljiva.
Ko so izdelovali Oldija, so si zadali več ciljev. Oblika je bila zelo pomembna, pa seveda varnost, udobje in sprejetost v družbi. Tako so prvega Oldija predstavili 2019 v Gornji Radgoni, prvega pa so imeli na testu v Radljah ob Dravi, kjer so iskali rešitev za tiste stanovalce, ki so obležali v sobah. Po mesecu dni testiranja, so inovatorjema sporočili kaj je dobro in kaj je še treba popraviti. In znova se je začelo delo. Pa nove posoje v domove za starostnike, kjer so Oldija znova testirali in se nanj navajali. In začela se je izdelava!

Oldi omogoča, da je tudi starost polna barv, zvokov, vonjev in dogajanja. Samo da posteljo zamenjaš za Oldija in že si izven sobe. V razgibanem svetu zunaj doma. In nato se poln vtisov, vonjev in zvokov vrneš domov.
Če vas zanima družinska zgodba in zgodba Oldija, potem kliknite tu: in nakup seveda lahko predlagate tudi domu za ostarele, kjer imate vi svoje drage.
